Facebook RSS
Home Bangkok Co vás čeká v Bangkoku?

Co vás čeká v Bangkoku?

Čedí jako hrobky králů a schrány relikvií, Wat PhoNejproslulejší thajské chrámy s pohádkovou atmosférou. Projížďky po všudypřítomných kanálech, kde se život jakoby zastavil před sto lety. Živé trhy i supermoderní obchodní domy. Značkové zboží i napodobeniny. Poslední zbytky tradičních obydlí přímo v centru velkoměsta. Kulturní představení všeho druhu, travestity show i thajský box. A pro někoho i příležitost vybrat si manželku v nejbližším vykřičeném domě.

To všechno najdete ve dvanáctimilionovém Bangkoku, jehož tvář se mění tak rychle, jak snad nikde jinde na světě. Kde vyrůstají moderní mrakodrapy nejenom na místech tradičních dřevených domků a tržišť, ale i tam, kde před nedávnem stály podle našich měřítek docela moderní budovy.

Co v Bangkoku navštívit…?

Rady cestovatelům…

Největším tahákem Bangkoku jsou jeho chrámy. Navštivte zejména královský Wat Phra Kaeo, klidnější Wat Pho, zajeďte přívozem na khmerský Wat Arun, vyšplhejte na Wat Saket na vyvýšenině s rozhledem (Golden Mount), objevte živou svatyni Erawan Shrine, hinduistický Sri Maha Mariamman, čínský Wat Traimit s okolním čínským městem, turisty nenavštěvovaný Wat Hualampong, nebo jakýkoliv jiný ve vaší blízkosti.

Nezapomenutelným zážitkem je privátní projížďka po bangkokských kanálech lodí s dlouhým ocasem. Nezávislých lodníků a jejich naháněčů je v centru města u řeky vždy dost, Cena za 1-2 hodinovou projížďku se pohybuje od 600 do 1500 THB za loď podle úspěšnosti vašeho smlouvání.

Plavba říčním „autobusem“ pro řece Chao Phraya je zajímavá a přitom cenově velice levná. Přístaviště jsou poměrně hustá a je možno k nim přijít kdykoliv. Obvykle nečekáte déle než 15 minut. Jízdenka stojí asi 20 THB. Ne všechny linky staví ve všech stanicích, ale všude je to názorně zobrazeno a nechám to již na vás. Za projížďku určitě stojí lodní doprava po kanále Saen Saep, třeba od Thanon Witthayu až k Wat Saket (Golden Mount). Jízdenka je asi za 15 THB. Určitě se jednou svezte také tuk tukem, předem ale srdnatě usmlouvejte cenu pod 100 THB.

Doporučujeme i procházku po turistickém ghettu Khao San Road, kde se scházejí všichni nezávislí cestovatelé, vyhlídku z Baiyoke Sky hotelu, show v hadí farmě, docela velké Safari, nebo velké Akvárium v Siam Paragonu.

Zajímavé jsou i tradiční teakové domy: Jim Thompson house, Suan Pakkad, Kukrit House nebo královský Wimanmek Palace.

Určitě nezaškodí také trochu kultury. Představení Siam Niramit, Puppet show v Aksra Theatre, pro labužníky Sala Chalermkrung Royal Theatre, Thai box nebo Travestity show.

Rady cestovatelům:

Z letiště se nejlépe dostanete do města nadzemním metrem (tzv. Skytrain, BTS). Levnější City line stojí max. 45 THB, dražší Express line stojí 150 THB a neposkytuje téměř žádné výhody. Konečná je poblíž Victory Monument. Na zbytek cesty do hotelu si vezměte taxi, nemělo by potom stát více než 100 THB. Je možno najmout taxi přímo z letiště, cena je tak 300 až 800 THB podle „turba“ vašeho řidiče. Existuje i levná varianta busem, ale řekl bych, že je to nesmysl.

Po městě je nejvhodnější jakékoliv taxi s taxametrem, tzv. taximeter. Vždy překontrolujte základní sazbu, 35 THB a to, že řidič taxametr opravdu zapne. Cena kamkoliv ve městě by neměla být vyšší než 100 THB. Nepřistupujte na smluvní cenu, je vždy dražší. Nejezděte tuk tuky, i ty jsou pro cizince dražší. Je-li to vhodné, použijte Skytrain (BTS). Vyhnete se zácpám na ulicích. Jízdenky zakoupíte v automatu na stanici, drobné vám rozmění vedle v okénku, cena je cca 40 THB v závislosti na délce jízdy. Můžete použít i metro, tam se jízdenky prodávají přímo u okénka. Určitě doporučuji i městské autobusy. Openair za cca 7 THB, Aircon za cca 15-20 THB. Jako příklad uvádím linku č.48 jedoucí po celé délce Sukhumvit, po Thanon Rama I až k Wat Pho, nebo linku č.2 jedoucí od Sanam Luang, Ratchadamnoen, Thanon Petchaburi a opět na Sukhumvit. Na mnoha místech řeky fungují přívozy, jede se, když je z části zaplněno, a jízdenka stojí závratné 3 THB. Občas lze v knihkupectví zakoupit mapu veřejné dopravy a s ní už trefíte kamkoliv, autobusů je mnoho. Velice dobře funguje vyhledání trasy MHD v Google maps.

Nakupování. Nezapomeňte navštívit nějaké trhy, tedy pokud možno ty, kde jsou jako zákazníci turisté i místní dohromady. Doporučuji Pratunam Market a jeho širší okolí a Chatuchak weekend market. Určitě zajděte také do některého moderního obchodního domu, nejlépe Central World nebo Siam Paragon. Nebo jakéhokoliv ohromného obchodního domu Central, které jsou i na předměstích. V Česku takový luxus neuvidíte. Známá Pantip Plaza s elektronikou, softwarem a pornem je na Thanon Petchaburi, poblíž Prathunam a Central World.

Naučte se pozdravit „savat dýý“ a poděkovat „kopkun kchrab“ muži, nebo „kopkun kcháá“ ženy. Číslovky jedna „nůn“, dvě „són“, tři „sám“ a čtyři „“ doplňujte vztyčením ukazováčku atd, ne palce, jak je zvykem u nás. Na placení v restauraci je nejlepší gestikulace „zápis účtu“.

Jíst se dá téměř všude i na ulici, kde byste přece jen měli nejdříve odhadnout čistotu zařízení. Doporučuji vyzkoušet všechny cenové skupiny od stánků, až po luxusní hotel. Zpočátku důrazně žádejte „no spice“, jinak vám shoří ústa. Výborný nápad jsou levné foodcourty v obchodních domech a hypermarketech, kde pořídíte porci masa s přílohou již za 40 THB. Mě chutnají více thajskočínské restaurace, ale to je již jen otázka vkusu. Nedokážete-li podle vzhledu odhadnout, co by vám chutnalo, nebo nemůžete-li se v menším krámku nijak dorozumět, nic nezkazíte smaženou rýží „kao pad“, nebo smaženými nudlemi „pad taj“ Jen z hlediska ceny varuji před ryze turistickými a předraženými seefood restauracemi. Zajímavá je určitě nedělní návštěva některého bangkokského plovoucího trhu, který se nyní odehrává již převážně na břehu a Thajci se tam chodí hlavně dobře najíst. Uvedu např. Taling Chan nebo Bang Nam Phueng. Suroviny lze nakoupit v libovolném obchodě. Nejhustší je síť malých samoobsluh 7-eleven s celodenním provozem a menším, ale vhodným sortimentem.

Následující varování se prosím opravdu zapamatujte

Máte-li v ruce mapu a jste-li nerozhodní, určitě se vám na ulici nabídne nějaký „student“ s radou, že je ta či ona památka dnes zavřená, ale že vás levně nechá zavézt do nějaké dílny nebo obchodu, kde probíhá zrovna úžasná slevová akce. Pamatujte si, že památka zavřená není a nabízené služby a zboží jsou předražené. Jste-li dost otrlí a odoláte-li silnému nátlaku nabízených služeb, můžete se nechat levně povozit a nic nekoupit. Většinou to ale nestojí za to. Nevíte-li co s penězi, kupte si takto nějaké zlato, diamanty, nebo drahé šperky. Naproti tomu v luxusních obchodních domech je zboží asi zaručené, i když ceny nejsou o mnoho nižší než v Evropě. A ještě něco – v některých turisty oblíbených místech se bohužel krade. Peníze a doklady mějte uloženy tak, aby k nim nebyl snadný přístup.

 

 
Tags: ,
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
Comments Off on Co vás čeká v Bangkoku?  comments