Facebook RSS
Home Moře Kam v Thajsku k moři?

Kam v Thajsku k moři?

Ko Phi Phi Leh - šnorchlařský výletThajsko nabízí širokou škálu přímořských letovisek, od prostých bungalovů na vzdálených ostrovech až po luxusní rezorty s bohatým společenským životem.  Moře je vždy teplé, více či méně čisté v závislosti na množství rezortů a vzdálenosti od pobřeží. Na své si přijdou milovníci potápění i šnorchlování, někde se můžete projíždět na mořském kajaku, jinde na banánu nebo vodním skútru.

Tropické křišťálově čisté moře, ale i špína, přelidněné pláže a žahavé medúzy. Ostrovy a ostrůvky, některé dnes již zničené turistickým ruchem, jiné s ještě nedotčenou přírodou, kde se můžete projíždět na mořském kajaku a na břehu pozorovat hejna okatých opic. Ostrovy a pobřežní pláže Thajska, které ještě před deseti lety nabízely romantické ubytování v jednoduchých chatrčích, se postupně zaplňují drahými hotely a rezorty, které si jsou všude na světě podobné jako vejce vejci. Romantiku vystřídal byznys, moře je čím dál tím kalnější, korály mizí jako pára nad hrncem.

Nakonec posuďte sami. Snad je to vidět na přiložených obrázcích:

Bang Saen, oblíbená pláž

Pláže tak 100 km od Bangkoku jsou dosti často přeplněné, špinavé a voda není nic lákavého. Do této kategorie patří i nejznámější letovisko Pattaya, hlavně tedy její střední a severní část.

Obecně lze říci, že nejčistší voda je v období sucha, kdy řeky nepřinášejí do moře tolik bahna. Vše je ale nakonec z velké části dílem náhody. Je možno prožít slunečný týden uprostřed deštivé sezony nebo i naopak. Je možno natrefit dlohotrvající odliv, výškově tak 1 metr, nebo nějaké breberky na jindy hezké pláži.


Pláže Jomtienu

Pobřeží jižněji než Pattaya, od Jomtienu až po hranici s Kambodžou, poskytuje až na výjimky většinou pozvolné písčité pláže s únosnou mírou místních a zahraničních rekreantů. Dohlednost ve vodě tak na špičky nohou je snad pro koupání dostatečná. Řekl bych nic moc, ale v katalozích se to nazývá pláže vhodné pro rodiny s dětmi. Asi hlavně proto, že je nutné ujít velkou vzdálenost, než vám je vody alespoň do pasu. Obdobná situace je i na protější straně zálivu, od Hua Hin do Prachuap Khiri Khan. Kousek jižněji jsou asi lepší ale odlehlé pláže v okolí Ban Krut.

Převážně v teplém období se ale místy vyskytují medúzy, nebo alespoň útržky jejich žahavých vláken, a to není nic příjemného.


Ostrov Ko Larn u Pattaya

Rozhodně lepší je to na ostrovech. Tedy kromě těch ohromných, které mají vlastní řeky jako Phuket a Ko Chang. Obvykle čím menší ostrov, tím příjemnější a čistší voda. Stačí dva až pět kilometrů od pobřeží, a dohlednost ve vodě se zlepší o několik metrů. I když kromě dopravy z Bangkoku do přístavu přibývá ještě cesta lodí na ostrov, zdá se, že tohle je správná volba na nenáročnou zimní dovolenou. Z východního pobřeží zálivu lze takto doporučit Ko Samet a ostrůvky kolem Ko Changu. Kdo bydlí na Pattaya, nechť se vydá na nějakou klidnější pláž ostrova Koh Larn. V jižní část Thajského zálivu lze doporučit Ko Tao, nebo některé pláže na Ko Phangan.

Na jihu andamanského pobřeží je množství ostrovů, nevymykajících se tomuto hodnocení, kromě velké vzdálenosti od Bangkoku. Tento kout Thajska se stal Mekkou českých turistů a v každém resortu jsme potkali několik českých skupinek. (Musím ovšem podotknout, že jsme viděli pouze zlomek z celkového počtu zdejších rezortů.)


Ostrov Ko Similan Miang

Ale pár opravdu hezkých míst přece jenom zbylo. Jižní část Thajského zálivu nabízí hezké koupání a šnorchlování na ostrově Ko Nang Yuan, a v národním parku Ang Thong. Za úvahu určitě stojí okružní cesta Bangkok, Ko Nang Yuan, Ko Tao, Ko Phangan, Ko Samui, Ang Thong. Lze využít rychlých a dobře organizovaných autobusů a lodí společnosti Lomprayah. Z ostrovů v Andamanském moři stojí za to navštívit národní parky Ko Surin a Ko Similan. Ubytování na některých z těchto míst se ale dosti těžko zajišťuje.

Ubytování v národních parcích Ang Thong, Surin a Similan je nutno objednat pouze přes internet a zaplatit v určené bance. Dojet tam lze pak někdy jen v rámci přerušeného šnorchlovacího výletu.

Jestli jste potápěči, tak jeďte nejlépe z Phuketu na blízké barmské ostrovy. Je třeba si však předem zajistit potřebná víza. Vše lze zajistit po internetu i z Prahy. Atraktivní je také jednodušší varianta Similany, Koh Bon, Koh Tachai a Richelieu Rock.


Pláž u hotelu Sheraton poblíž Hua Hin

Vybrat hotel podle internetu nebo prospektů je velice obtížné, řekl bych že nemožné. Můžete-li, objednejte si nocleh pouze na první noc a další pořiďte až na místě podle svých priorit. (Samozřejmě, některé hotely dávají po internetu slevu.)

Pro ilustraci je na obrázku pláž jinak veškerým luxusem přetékajícího hotelu Sheraton u Hua Hin. Thajci se ale moc v moři nekoupají,  s výjimkou malých dětí, tak jim je to vlastně jedno.


 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
Comments Off on Kam v Thajsku k moři?  comments