Facebook RSS
Home Průvodce Ceny v Thajsku

Ceny v Thajsku

Chystáte se na dovolenou do Thajska a přemýšlíte, jak je to s místní měnou, jak je to s cenami a kolik co stojí? Tak se pojďme v našem krátkém příspěvku na toto téma podívat. Jaké jsou tedy ceny v Thajsku a s jakou měnou se v Thajsku potkáte.

V Thajsku se platí výlučně thajskými bahty (THB, čti báty). Kurz bahtu se pohybuje okolo 0,60 Kč za 1 THB. Takže stojí-li něco v Thajsku stovku, stojí vás to v korunách asi polovinu, tj. 60Kč. A opravdu, zjednodušeně lze říci, že ceny v Thajsku jsou oproti našim asi poloviční, pokud kupujete běžné thajské zboží a služby. Ceny luxusního, dovozového zboží jsou stejné jako u nás. Až do ceny, kterou si můžete dovolit, se snažte využít levnějších luxusních hotelů.

Před cestou
Desatero nakupování

V následující tabulce uvedeny přibližné ceny v THB:

Transport do města:

Nadzemní rychlodráha (BTS City Line) 45
Express line BTS  (není o mnoho výhodnější) 150
Taxi z letiště přímo do hotelu (pro znalé) 300
Taxi z letiště přímo do hotelu (pro nováčky) 600
Autobusy č. 550, 554, 555, 558 35

Doprava po Bangkoku:

Taxi (35+kilometrovné), tj. celkem kamkoliv po městě – vždy pouze se zapnutým taxametrem !! 50 – 150
Skytrain nebo metro (v závislosti na vzdálenosti) 15 – 40
Autobus open air 7
Autobus Aircon (v závislosti na vzdálenosti) 15 – 20
Loď (public transport po Chao Phraya nebo Saen Saep) 10 – 20
Tuk Tuk (pro turisty – cena se určuje před jízdou) 100 a více
Pozor – Tuk Tuk do obchodů s předraženým zbožím někdy pouze 20
One day pass BTS 130

Jídlo:

Automat (foodcourt) 40
Restaurace  (1 jídlo) 100 a více
Luxusní restaurace 1000
Pivo v obchodě 50
Pivo v hospodě 50 – 100

Vstupné:

Wat Phra Kaeo 250
Ostatní památky 20 – 100
Vstupné do národního parku 200 – 400
Trek v okolí Chiang Mai 3 denní 2000 – 3000

Doprava:

Bus Bangkok – Chiang Mai (2 tř. Aircon) 400
Kombinovaná doprava na Ko Tao (bus+katamaran) 1000
Letadlo Bangkok – Chiang Mai 1500 – 2500
Letadlo Chiang Mai – Phuket 4000 – 6000
Půjčení motocyklu (1 den) 250
Půjčení auta (1 den) 1000 – 2000
Benzin 45

Ubytování v Thajsku:

Podle kategorie a destinace 200 – 20000
udělejte si přehled na webu např. www.agoda.com , www.hotelthailand.com aj.

 

Při půjčení motocyklu musíte mít mezinárodní řidičský průkaz a půjčit si i přilbu. Jinak vám neplatí žádné pojištění a vše, motocykl i ošetření všech účastníků nehody platíte sami.
Pečlivě překontrolujte podmínky půjčení i pojištění. Někdy je to velice nepřehledné a složité. Motocykl, vodní skútr i auto pečlivě prohlédněte (i ze spodu) a zaznamenejte všechny šrámy. Vždy uvažte, jestli se neobejdete bez výpůjčky. Některé půjčovny nejsou solidní a na svých zákaznících se přiživují.

Před cestou

Pro většinu turistů je vhodné si po internetu zajistit ubytování na první dny. Komfort hotelu bývá na webu sice trochu nadhodnocen, ale příjezd do cizího města se zajištěným ubytováním je o mnoho jednodušší. Ale nic není dogma. Pokud přiletíte do Bangkoku, můžete se také vypravit na známou Khaosan Road, kde nějaký levný hotýlek vždy najdete.

Již před cestou se můžete pokusit navštívit nějakou větší směnárnu v ČR a vyměnit si malý obnos pro první dny. V podstatě stačí 2000 THB (pro příjezd v neděli trochu více). Nepodaří-li se vám obstarat si počáteční částku v ČR, vůbec nic se neděje, musíte si menší obnos vyměnit hned na letišti v Bangkoku. Zde je dostatek směnáren (na směnu jsou ideální USD či EUR) a nebo můžete také vybrat peníze z ATM, které na letišti také samozřejmě jsou.

Zbytek peněz vyměňujte průběžně v thajských bankách nebo směnárnách. Pokud vám thajské Bahty na konci dovolené zbudou, nic se neděje, zpětná výměna THB na Eura či USD je možná a v zásadě bez problému realizovatelná nejpozději ve směnárnách na letišti. Ve větších obchodech a dobrých hotelích lze platit mezinárodními platebními kartami. Další možností je použít bankomat, kterých je velkých městech dostatek. Při cestě po venkově je stále lepší mít hotovost.

Desatero nakupování

Na tržištích a ve stáncích se ceny pro místní a pro turisty liší. Můžete, a je to žádoucí, zde také smlouvat. To, že jste „bohatý“ turista (který si může dovolit cestu do vzdálené země), ovšem nemůžete skrýt a tak je výsledek vaší vyjednávací taktiky předem velice znevýhodněn. Někteří trhovci dokonce s farangy smlouvat odmítají. Otočí se a nevěnují vám dále svoji pozornost. Smlouvání je obtížná věc a ne každý má na ni talent.

Vždy si předem dobře uvědomte, jakou cenu má pro vás dané zboží. Pokud nabídnete nějakou cenu a prodávající na ni přistoupí, musíte koupit !! (Jinak budete považován za blázna a lumpa, i když vám asi hlavu neutrhnou.)

Kde jsou ceny vystaveny se obvykle nesmlouvá.

Ve velkých kamenných obchodech se nesmlouvá a může se platit platebními kartami.

V luxusních obchodních domech je kvalita zboží obvykle dobrá a zaručená. Občas, někdy i po koupi dostanete nějaký malý dárek.

Naproti tomu na tržištích a dokonce i běžných obchodech jsou k dostání napodobeniny (fejky) světových značek. Oblečení, módní doplňky, hodinky atd. Neumíte-li pravost daného zboží dobře rozpoznat, raději za cenu originálu nekupujte.

V „luxusních“ obchodech pro turisty, známé pod názvem Royal factory, lze zlato, diamanty a perly nakoupit, pokud máte dost peněz, zboží částečně rozumíte anebo se vám doopravdy líbí. Zboží obvykle nebývá falešné. Nikdy si ale nemyslete, že ho v Evropě prodáte se ziskem. Po koupi se z něj radujte a dál nepátrejte po jeho ceně.

Jednejte vždy a s každým uctivě a přívětivě. V luxusních obchodech i v chatrči. Nikdy nezvyšujte hlas a pokud možno se tvařte přívětivě. To neznamená, že byste neměli obhajovat své zájmy. I Thajci někdy ztratí tvář, ale u faranga se to hodnotí vždy velice záporně.

Zobrazení Buddhy je zakázáno ze země vyvážet. Proto kromě malých a vyloženě suvenýrových sošek nic nekupujte. I o ty můžete na letišti přijít.

Nevyvážejte žádné korály, zboží z krokodýlů a pod., zakazují to thajské předpisy i EU. Nevyvážejte ani žádné historicky cenné předměty. Nehledě na to, že jejich historie bývá obvykle velice krátká.

Alkohol, zakoupený řádně v bezcelních obchodech na letišti v Bangkoku, vám mohou při přestupu v EU zabavit.

A nakonec: Užívejte si, shánějte všemožné zážitky, kupujte suvenýry a pravé nakupování nechte na doma.

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
5 Comments  comments 

5 Responses

  1. Jan Dvořák

    Dobrý den,

    mám dotah ohledně dovozu rybiček. Chtěl bych si v Thajsku najít pěstírnu Betta Splendens. Nejde mi o nějaké překupnictvní, ale koupit si pro svoji radost maximálně do 10 kusů těchto ryb. Ryby to nejsou ani nijak vzácné, nebo chráněné, u nás běžně k dostání od 40 KČ/ks.

    Nevíte jaké pochopení by měly tamní úřady a pak samozřejmě i “naše” úřady.

    S přáním hezkého zbytku dne jsem s pozdravem

    Jan Dvořák

    • thajsko

      Dobrý den,
      s dovozem rybiček nemáme bohužel žádné zkušenosti, ale vždy je lepší varianta nákupu doma. Vyhnete se tím i nečekaným problémům.
      S pozdravem
      Asmat.cz

    • Marcela

      Pane Dvořáku,

      neinvestujte 40 Kč za jednu rybičku, pokud poletí skoro pře půl světa. Třeba to ani nepřežije. To by byla škoda, nemyslíte? 🙂

  2. patrik

    Dobrý den, jak moc aktuální tyhle ceny jsou? Děkuji