Facebook RSS
Home Aktuality Ovoce v Thajsku

Ovoce v Thajsku

Thajsko jako každá tropická země produkuje velké množství čerstvého ovoce. Některé, jako např. ananas známe dobře i z domova, ale některé druhy jsou nám cizí, i když v poslední době se i na českém trhu řada z nich i objevila. Začneme těmi, které nám osobně chutnaly nejvíc. (Při nakupování se obejdete bez thajských názvů, anglický název je většinou známý.)

Pomelo (Som-o) – největší citrusový plod, větší než grapefruit. Je sladké, šťavnaté, prodává se na ulici i v supermarketech vyloupané, bez blan a je to vynikající osvěžení v horkých dnech. Lze ho také koupit vcelku, vyloupání ale zabere dosti času a s blánami je nedobré, hořké. Můžete z něj také udělat výborný salát, napůl s krabím masem, cibulí  a majonézou.

Rose Apple (Chom-poo) – šťavnatý sladký plod připomínající vzhledem papriku a chutí hrušku, barvy zelené až rudé. Čím červenější, tím lepší.

Ananas (Sap-Pa_Rot) – Vyplatí se koupit okrájený a bez voštinek. Vlastní úprava je dosti pracná.

Mango (Ma-Muang) – Má žlutou, lahodnou, šťavnatou, sladkou dužinu. Musíte jej však oloupat a seříznout z ploché pecky. Bez talíře, dobrého nože a umyvadla na umytí rukou se asi neobejdete.

Dragon Fruit – roste na keři podobném velkému kaktusu, pod silnější slupkou je sladká šťavnatá dužninu.

Kokos (Ma-Phrao) – se prodává z velkých lednic na plážích, společně s nápoji. Prodavač vám do něj udělá díru a vy můžete brčkem vypít lahodnou, osvěžující šťávu.

V obchodech a na trzích koupíte ještě různé druhy melounů. Za solidní cenu tak obdržíte docela dobré osvěžení. Samozřejmě dostanete také u nás známé pomeranče, mandarinky a limetky, které se používají místo zde málo známých citrónů. Určitě ochutnejte čerstvě vymačkanou pomerančovou šťávu. Lisuje se a prodává na ulicích v malých plastových flaštičkách.

Banány (Kluay) se pěstují a prodávají v mnoha variantách a jsou neodmyslitelnou součástí thajské kuchyně. Ne všechny jsou určeny k jídlu jako syrové. Některé se vaří, pečou nebo smaží v těstíčku, ale v případě hladu lze i tyto odrůdy bez problému sníst syrové. Nejlepší chuť má ovšem nejmenší odrůda, zvaná princezniny prstíčky.

Naproti tomu evropské ovoce – jablka, hrušky, třešně apod. bývá předražené a nemá cenu ho kupovat. Některé kousky v obchodech jsou za tu cenu ale skutečně výstavní.

Za vyzkoušení stojí i další, běžně prodávané druhy, jako je Carambola (Ma-fuang), Longan (Long-kong), Rambutan (Ngoh), Papája (Ma-la-gor);  Liči (Lin-chee), Mangostin (Mang-koot), Guava (Fa-rang) a Salak (Ra-gam). My jsme v nich ale nenašli nějaké obzvláštní zalíbení.

Existuje ještě trojice ohromných zelených oválných plodů. Jackfruit, Breadfruit a Durian. Nezkušený našinec je podle vzhledu asi nerozliší. Jestli chcete, ochutnejte, ale nic výtečného a šťavnatého v tom nevidíme.

Jackfruit (Ka-noon / Artocarpus heterophyllus) – Plody rostou na kmeni, váží i 20kg a dorůstají až 80cm. Zralý plod je uvnitř žlutý a jemně nasládlý až mdlý. Často se prodává na trzích.

Durian – (Du-rian) plody rostou na kmeni, váží až 8 kg, mají tlustou slupku s pyramidovými hroty. Mají lesklá žlutá semena, mdlé měkké, pudinkové konzistence. Silně zapáchá. Pro někoho je lahůdkou, některé hotely zakazují vnášení tohoto tradičního thajského ovoce dovnitř.

Breadfruit (Chlebovník – Artocarpus altilis) – Plody rostou na větvích, váží max. 1kg při 30cm délky. Jedí se vařené, pečené, smažené.

 

 
Tags:
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
Comments Off on Ovoce v Thajsku  comments