Facebook RSS
Home Bangkok Procesí královských bárek

Procesí královských bárek

Royal Barge Procession – กระบวนพยุหยาตราชลมารค

Procesí královských bárek v Bangkoku je výjimečná královská slavnost s téměř 700 let starou tradicí. Padesát dva dlouhých lodí, každá s mnoha veslaři, pluje za rytmického pokřiku asi dva kilometry po proudu řeky Chao Phraya od královského Dusitského paláce k chrámu Wat Arun. Na lodích se vezou vysocí thajští hodnostáři. Uprostřed potom plují největší lodě krále a královny. Slavnost je spjata s buddhistickým svátkem Royal Krathin, ve kterém dostávají mniši nová roucha. Procesí bárek se ale zdaleka nekoná každý rok a tak je vždy provázeno ohromným zájmem všech Thajců.

Protože na nábřežích je málo volného místa, a tudíž beznadějně nabito, pronajímají přilehlé restaurace, hotely i jiné instituce divákům svoje terasy a střechy. Od několika set do několika tisíc bahtů za sedadlo na vlastní procesí i jeho generálku lze přihlížet z takto improvizované tribuny. Ale také zdarma odkudkoliv ze břehu, kam se vejdete, třeba z dvaceticentimetrové mezery, mezi zábradlím a konstrukcí králova pomníku, jak je vidět na jednom ze snímků. Na ty, kteří se nedostaví alespoň s dvouhodinovým předstihem zůstanou místa s nevalným rozhledem.

Začátek průvodu oznamuje troubení a bubnování, a již se blíží první lodě. Každá loď je pomalována a na přídi ozdobena plastikami Garudy, Nágy nebo Hanumana. S lodivodem na přídi, desítkami veslařů, budkou s prominenty uprostřed a dvěma kormidelníky na zádi. Tempo je podřízené bubnování a signálům lodivoda, veslování je synchronní na všech lodích. Jen hloubka a síla záběru určuje rychlost.

A už se blíží nejdůležitější loď. Lidé vytahují pruhované thajské a žluté královské praporky. Námořník v bílé uniformě se staví do pozoru a salutuje, opačně stojící policista se napřimuje a přísně hledí do davu. Blíží se loď se “slepicí” ( Si Suphannahong ) a na ní tentokrát v zastoupení krále, který je zrovna v nemocnici, jeho výsost korunní princ Maha Vajiralongkorn. Loď je dlouhá 46 metrů a pohání jí 50 veslařů a způsob pádlování je vskutku královský. A hned po ní další a další lodě, doopravdy padesát dva.

Několik dní předem se bude určitě konat generálka a nebudete-li mít štěstí a procesí královských bárek neuvidíte, jděte se podívat alespoň do muzea bárek, kde si můžete nejdůležitější lodě z blízka prohlédnout.

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
Comments Off on Procesí královských bárek  comments