Facebook RSS
Home Bangkok Wat Saket (Golden Mount)

Wat Saket (Golden Mount)

วัดสระเกศราชวรมหาวิหาร

Wat Saket Ratcha Wora Maha Wihan je buddhistický chrám, jehož výraznou dominantou je tzv. Zlatá hora (Phu Khao Thong, Golden Mountain), jediná vyvýšenina v celém Bangkoku. Přestože se jedná o uměle vytvořený kopec, je seshora vynikající výhled na město. Za přijatelné vstupné lze vylézt vnitřkem horního čedí po úzkém strmém schodišti až na horní plošinu. Thajci se sem ovšem nechodí rozhlédnout po městě, ale pomodlit se.

Chrám pochází již z doby Ayutthayského království, ale svého významného postavení dosáhl až po té, co se Bangkok stal hlavním městem Siamské říše. Král Rama III. (1787-1851) se rozhodl postavit obrovské čedí uvnitř chrámového pozemku, to se však během stavby zřítilo a z trosek čedí se vytvořil umělý kopec. Později bylo na vrcholku postaveno malé čedí, současný chrám z kararského mramoru pochází z počátku 20. stol.

Zajímavá a živá je i dolní část chrámu Wat Saket. Kromě pohřbů v místním krematoriu se zde často konají obřady v chrámovém vihanu. Zdobená knihovna patří zde jako ve většině thajských chrámů k těm nejrozkošnějším budovám.

Z města se k chrámu se nejlépe dostanete lodí po kanále Saen Saep. Konečné přístaviště je těsně pod chrámem. Nemáte-li tuto atrakci v dosahu, použijte jakýkoliv autobus na Thanon Ratchadamnoen (Democracy monument). Jede jich tam mnoho, snad odkudkoliv.

 
Tags: ,
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
Comments Off on Wat Saket (Golden Mount)  comments