Facebook RSS

Ayutthaya

Ayutthaya byla založena ve čtrnáctém století a do svého vyplenění Barmánci v roce 1767 byla hlavním městem velké Siamské říše.

Ayuthaya - město

Po celém městě a jeho okolí jsou rozesety více či méně rekonstruované památky na tuto slavnou dobu. A je jich tolik, že ani nemusíte studovat průvodce, ale stačí pouze jet na kteroukoliv stranu a potkáte jich hned několik. Třeba uprostřed rušné hlavní silnice.

.

Wat Phra Si Sanphet. Mezi turisty nejznámější chrám v Ayuttayi. Tři zachovaná čedí sloužila pro uložení ostatků králů. Čedí byla původně umístěna mezi chrámem a vihánem, ze kterých se bohužel zachovaly pouze základy.

Wat Phra Si Sanphet Wat Phra Si Sanphet

.

Vihaan Mongkhon Bophit. Je hned vedle Wat Phra Si Sanphet a u Thajců se těší snad ještě většímu zájmu. Je v něm jedna z největších bronzových soch Buddhy v Thajsku. S menšími šrámy přežila vpád Barmánců i stržení chrámu. Dnes je zrekonstruovaná a pozlacená.

Wat Phra Mongkhon Bophit Wat Phra Mongkhon Bophit

.

Wat Na Phra Men. Jen tady si uděláte představu, jak vypadaly chrámy Ayutthayi a jejich výzdoba. Tento chrám se jako jeden z mála zachoval nezbořený až do dnešní doby. Za pozornost stojí sochy Buddhy, odlišné od těch z rattanakosinského období v ostatních chrámech Thajska.

Wat Na Phra Men Wat Na Phra Men

Wat Na Phra Men Wat Na Phra Men Wat Na Phra Men

.

Ayuthaya - jízda na slonech
 Ayutthaya a sloni. Turisté, přesycení obdobně vypadajícími ruinami, berou zavděk projížďkou na slonu přes to, že se jede vlastně jenom po silnici asi sto metrů tam a zase zpět. Doma je ale co vyprávět, protože kdo nejel na slonu, nebyl v Thajsku. Za podívání ale určitě stojí sloninec, kde si lze slona podrbat, nakrmit a do sytosti prohlédnout.

.


Velice rádi se stavujeme u velikého čedí, které stojí trochu mimo město – Wat Phu Khao Thong. Čedí postavené barmským králem Thajci nezbořili. V pozdějších dobách k němu přistavěli několik dalších staveb. Z vrcholu je hezký rozhled po okolí. Poblíž stojí King Naresuan Monument. Byl postaven na oslavu vítězství krále Naresuana nad Barmánci. Král Naresuan souhlasil s bojem s barmským králem “na kohouty” a slavně vyhrál. Škoda, že to nebyla bitva poslední. Sem, stejně jako na mnoho jiných míst přinášejí Thajci oběti slavnému králi. Sami jsme při návštěvě tohoto místa viděli následující scénku:

Z moderní limuzíny vystupují mladší manželé. Přinášejí dva půlmetrové sádrové kohouty, ohromnou mísu ovoce, alespoň dvě kila masa na talíři, květiny, věnečky. Nezvládnou to najednou, musí jít několikrát. Poklekají před slavného krále a svého přímluvce a modlí se. Oběť je u konce, manželé nasedají zpět do auta a odjíždějí domů. Příhoda je výjimečná snad jen množstvím přinesených darů.
Původně jsem myslel, že napíšu alespoň pár slov ke každému chrámu. Ono jich je tady ale tolik, že to vlastně nemá cenu. Prohlédněte si obrázky, a vyberte si ty, které se vám líbí.
 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
Comments Off on Ayutthaya  comments