Facebook RSS
Home Okolí Bangkoku Makha Bucha ve Wat Phra Dhammakaya

Makha Bucha ve Wat Phra Dhammakaya

Buddhistický svátek Makha Bucha (Mača Buča), den úplňku ve třetím lunárním měsíci, se slaví na paměť Buddhova kázání před 1250 indickými mnichy. Thajci ho slaví v klášterech, aby tu vykonali záslužné činy, poslechli si kázání a účastnili se průvodu se zapálenými svíčkami okolo hlavní svatyně. Letos 11.3.2013.

Wat Phra Dhammakaya. Nebo také Wat Phra Thammakai je prý největším buddhistickým klášterem na světě. Základní kámen položila v roce 1977 jménem krále sama princezna Maha Chakri Sirindhorn. Rozloha komplexu a množství věřících při různých slavnostech dosáhlo naprosto nepředstavitelných rozměrů. V areálu 3 x 1 km jsou tři ohromné chrámy velikosti fotbalového hřiště a tvaru létajícího talíře. Okolo jednoho jsou na gigantickém “stadionu” 930 x 930 metrů značky pro meditaci až 300 tisíc věřících. Strahovský stadion přesně 8,6 krát menší je proti němu úplný trpaslík. Nikde žádná socha Buddhy, jen mnich zakladatel, orli vynášející poklad z drahých kovů a kamení. Mimo významné svátky obědvá v boční malé budově pouze “několik” mnichů a jejich návštěvníků.

.

Makha Bucha ve Wat Phra Dhammakaya l.b. 2552.

Mé zatvrzelé prohledávání na internetu nakonec vydalo program oslav i přihlašovací formulář. Oslavy měly začít po šesté hodině ranní a skončit okolo osmé večer. Z bohatého programu jsme vybrali večerní shromáždění s lucernami, těšíce se na stovky tisíc meditujících v úžasně osvětleném areálu. Formulář jsme nepoužili.

Nezvyklý klid před areálem nás po příjezdu částečně znervóznil. “Většina účastníků je asi už od rána uvnitř” a tak sledujeme před námi jedoucí auta, ze kterých se ale postupně tvoří docela slušná fronta. Proud návštěvníků houstne a přivádí nás na hlavní stadion. Nikdo naštěstí nechce žádnou rezervaci, všichni se tváří příjemně, nabízejí i igelitový pytlík jako podložku. My raději meditaci odmítáme, jsme volnější a pro několik obrázků můžeme zaskočit i na střechu okolních tribun.

Při patě chrámu sedí dokola několik tisíc oranžových mnichů, na ploše stadionu ve vzdálenostech přesně dva metry od sebe pod olejovými lampičkami věřící. Tlampače i obří obrazovky představují oficiální delegace. Japonsko, Čína, USA, …., vše přátelsky a pospolu. Pak kázání, hudba a mniši zapalují svoje lucerny. Jdou dolů z tribuny a v nekonečné řece obcházejí rozsvícený zlatý chrám. Není plno. I tak je tady na ploše asi 80 tisíc sedících, tiše meditujících věřících. Lze to snadno spočítat podle známých rozměrů chrámu a rozteče značek.

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
Comments Off on Makha Bucha ve Wat Phra Dhammakaya  comments