Facebook RSS
Home Okolí Bangkoku Khao Sam Roi Yot

Khao Sam Roi Yot

เขาสามร้อยยอด

Přírodní rezervace Khao Sam Roi Yot nabízí návštěvníkům vápencové pohoří (thajský název znamená Hory se 300 vrcholy) porostlé divokou vegetací, zdvihající se prudce přímo z pobřeží Thajského zálivu.

Khao Sam Roi Yot je mezi Thajci proslavena svou jeskyní Tham Phraya Nakhon Cave na severním okraji národního parku. Cesta k jeskyni ovšem není procházka, přes dva kopce a v horku to je docela výkon. Místní sice první z kopců objedou na loďce, ale do druhého již šlapou srdnatě, nikde jinde jsme od nich takový výkon neviděli. A to vše v pro nás nepochopitelném oblečení a obutí. Však se také některé poničené zlaté střevíčky povalovaly i vedle cesty. Ale Thajcům to nevadí, jdou třeba bosí a dokonce nefuní o nic více než my. Jejich cíl je božský. V ohromné jeskyni na vrcholu kopce, připomínající spíše naši propast Macochu je malý chrám, který byl vystavěn pro krále Ramu V., Chulalongkorna.

Jižní strana přírodní rezervace Khao Sam Roi Yot je veliká, o hodně rozmanitější, a hlavně skutečně přírodnější než ze severu. I když cesta není dobře značená, můžete vylézt na některý kopec. Odměnou vám bude je hezký rozhled po krajině. I tady je jeskyně, ale menší a bez chrámu,  ale zato divočejší s málo turisty. Zajímavá je i plavba loďkou po řece, vidíte skály, okolní kopce, ptáky a občas i varana. Rozhodně neopomeňte pobřežní stezku podél mangrovníků. Budete-li se dobře dívat, uvidíte i velice roztomilé okaté opice langury (anglicky dusky langur, česky hulman tmavý).

Na obou koncích národního parku narazíte na rybářskou vesnici, pod kopci jsou postaveny zajímavé buddhistické chrámy.

 

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
Comments Off on Khao Sam Roi Yot  comments