Facebook RSS
Home Sever Chiang Mai

Chiang Mai

เชียงใหม่

Chiang Mai, metropole severního Thajska, je druhým největším městem po Bangkoku. Pro své příznivé ovzduší je vyhledávaným místem farangů s dlouhodobým pobytem, zvláště těch, kteří si v Thajsku pořídili rodinu. Ale zároveň je to Mekka backpackerů, zázemí pro oblíbené treky do džungle. V neposlední řadě je to město s největším množstvím zachovaných historických památek.

Turisty oblíbené je i noční tržiště s trochu přidrzlými prodavači hned vedle nejluxusnějších hotelů. Thajsko nezná dobré a horší čtvrti. Všechny stavby od nejluxusnější po nejubožejší se všude prolínají.

Historické Chiang Mai je obklopeno na všech čtyřech stranách vodním příkopem o velikosti strany 1 km a je přímo nabito  historickými památkami. Vůbec nemusíte hledat v průvodci, stačí jít a cestou narážíte na množství starých chrámů:

Malebný Wat Phra Sing, založený roku 1345, jehož silueta se rýsuje na pozadí hor, ukrývá uctívanou pozlacenou sochu Phra Buddha Sing pocházející přímo ze Srí Lanky (ale existují i další dvě sošky v Bangkoku a Nakhon Si Thammarat a nikdo neví, která z nich je ta pravá).

Wat Chiang Man je nejstarším chrámem v Chiang Mai a ukrývá nesmírně vzácnou soškou Buddhy s jeho ostatky. Je ukrytá za dvěma mřížemi, takže z ní není stejně nic vidět. Ale pochází údajně z 6. století před Kristem z Indie.

Wat Chedi Luang ukrýval původně slavného smaragdového Buddhu, který je dnes ve Wat Phra Keo v Bangkoku. V 15. století byl chrám poškozen zemětřesením. A protože se přesně neví jak vypadal, Japonci přerušili rekonstrukci původně 90 metrů vysokého čedí obklopeného kamennými slony. Naproti přes ulici se nachází starý dřevěný Wat Phan Tao s typickou lannskou architekturou.

Zhruba uprostřed historického centra se nachází pomník tří králů, kteří údajně společně založili město Chiang Mai v roce 1292. Dnes je to místo, kde dříve nebo později potkáte každého, kdo toto město navštíví.

 

 

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
Comments Off on Chiang Mai  comments