Facebook RSS
Home Sever Horské kmeny

Horské kmeny

Karenové, Hmongové, Šanové a kmeny Lahu, Lisu, Mien, Akhu, Padau a mnoho dalších, žijí podél hranic s Barmou. Často si dodnes zachovávají svůj jazyk, oblečení a zvyky. Nemají thajské občanství, ale thajská vláda se je snaží odvrátit od jejich tradičního života a zejména pěstování opia. Podle hlášení různých nevládních organizací ale stále ještě existují zastrčená společenství cestující pralesem a vypalující si lesy pro založení nových osad a políček. Nevedou k nim cesty, jejich spojení s moderní civilizací není valné a běžní turisté se k nim vlastně ani nedostanou.

Horské kmeny Horské kmeny

.

Některé méně zastrčené vesnice jsou zařazeny do treků cestovních kanceláří. Takové cesty obvykle obsahují jízdu na slonech, raftech a přespání v „autentické“ vesnici. Do některých vesnic skutečně nevede pořádná cesta, přesto se jejich obyvatelé nemohou vyhnout globalizaci. Místní kluci hrají fotbal, staří koukají na televizi napájenou ze solárních článků a někde za vesnicí mají schované motorky na cestu do města. Svěříte-li se některé z cestovních kanceláří, je návštěva horských kmenů jednoduchá a zaručená. Domorodci se vyskytují a budou vyskytovat v hojné míře, i kdyby se měli před příchodem turistů trochu převléknout, zasednout za tkalcovský stav a nebo měli být dokonce v budoucnosti do “kulturních” vesnic svezeni autobusy.

Horské kmeny Horské kmeny

.

Dostanete-li nápad, že to zkusíte sami, je nutno se vybavit velikou trpělivostí a zajet a zajít asi někam hodně daleko, vlastně ani nevím. Karenské a hmongské vesnice v dosahu automobilové dopravy jsou už skutečně „všední“, „civilizované“ a na samostatně příchozího turistu se jejich obyvatelé dívají s těžko utajovaným překvapením.

Horské kmeny Horské kmeny

.

Ale horské kmeny opravdu existují ve svých odlišnostech i po roce 2550. O tom se lze jednoduše přesvědčit leckde, třeba i na trhu v blízkém městě, kde se mísí s městskými Thajci, Barmánci, Číňany a muslimy. Nemají sice v ústech fajfku s hašišem, na krku spirálu a děravé uši, ale jsou, přestože už trochu „modernější“.

Horské kmeny Horské kmeny

.

A když budete mít trochu štěstí, zatouláte se například do odlehlejší vesnice kam nevede asfaltka a kde mají zrovna pouť. Tedy naprosto tradiční, autentickou horskou pouť s kolotoči, střelnicemi, soutěžemi, stánky s jídlem, i jinou pro nás o něco nepochopitelnější zábavou. Ale protože tam za farangy budete jen vy, nebudou si vás ani moc všímat a budou si užívat té své „maťějské“ po svém. Nás tam zavedla zvědavost, „Kam to asi jede, ten pickup, ověšený vyšňořenými vesničany?

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
Comments Off on Horské kmeny  comments