Facebook RSS
Home Zajímavosti Čínský nový rok

Čínský nový rok

Čínský nový rok je v Thajsku veliký svátek. Všechny čínské chrámy jsou slavnostně nazdobeny a v noci slavnostně osvíceny. V čínských chrámech je nabito. Ve velkých pecích pálí věřící falešné bankovky, na výstupky fasády v určených místech věší jakési střílecí šňůry. Zvýšení vlastní karmy je možno dosáhnout nějakým darem, nebo třeba vypuštěním “vězněného” ptáčka z klece. Za ohlušujícího bubnování tančí plátění draci v nichž je ukryto i několik draka oživujících nosičů. K dračímu představení patří drobné finanční dary drakovi, asi jako u našich tří králů. K vidění je také hodně ohňostrojů.

Číňané oslavují často v tradičním červeném oblečení. Na ulicích se potulují různé čínské postavy a kolemjdoucí se s nimi za mírný obnos fotí. Na improvizovaných pódiích probíhají různá představení, akrobacie a tance. Ve stáncích lze koupit tradiční jídlo nebo čínské šaty.

Budete-li letos 10.-13.2. v Bangkoku, jděte se určitě podívat do Čínské čtvrti.

Někteří Thajci ovšem čínský nový rok neslaví, řekli bychom, ostentativně neslaví. Když jsme se zeptali našeho řidiče, jestli bude slavit, málem se urazil. A když přišla skupina Číňanů v maskách a se dvěma draky tančit do Erawan Shrine, ostatní dělali, jako by je neviděli a dokonce do toho jejich hřmotného bubnování začali hrát gamelan a tančit po svém, pro svoje štěstí. No bylo to jak na pouti.

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
Comments Off on Čínský nový rok  comments