Facebook RSS
Home Zajímavosti Domečky pro duchy

Domečky pro duchy

Thajci jsou oficiálně buddhisté. Jsou ale také trochu hinduisté, animisté a pro jistotu se občas nebrání ikonám jakýchkoliv dalších náboženství.

Jako ochranu před zlými mocnostmi musí mít každý objekt v Thajsku strážní domeček (San Phra Phum). Od luxusních hotelů, státních úřadů až po dřevěné boudy na vesnicích. Občas se staví i před jinak důležité objekty, jako třeba mosty, tunely, nebezpečné zatáčky, křižovatky či gumovníkovou plantáž. O domečky je třeba se náležitě starat. Doplňovat nejen vonné tyčinky ale i jídlo a pití pro jejich duchovní obyvatele. Často tak zahlédnete, jak kravaťáci z nějakého úřadu vykuřují domeček před mrakodrapem, nebo jak obsluha Mc Donalds ve svých šaškovských úborech obměňuje potravu v domečku před restaurací. Viděli jsme ale také celé pečené kuře v horském sedle, lahve s coca colou i s brčkem, nebo schůdky, aby se duchové lépe dostali domů.

duch0001

Převzato z thajských novin:

Učitelka vykládá dětem o domečku pro duchy, který slouží pro udržení zlých duchů před pozemkem. Říká dětem, že musí neustále věnovat řádný respekt strážným duchům v domečku, kteří jim na oplátku udrží bezpečí a zlé duchy vně pozemku.

.
Pro nás jsou domečky krásně exotické. Vždy se rádi zastavíme a letmo nasajeme nezanedbatelnou část thajské kultury.

Na vlastní kůži:

Němečtí kolegové, žijící v rodinném domku na předměstí Bangkoku si také koupili strážní domeček. Líbil se jim. “Takový domeček se ale musí také vysvětit budhistickým mnichem”, vysvětlili jim místní zaměstnanci. Polekáni vysokou cenou za vysvěcení a s ním souvisejícími činnostmi a  nákupy, ponechali domeček, tak jak ho koupili. Místní se mu ale od té doby s velikou bázní zdaleka vyhýbají.

V Praze:

Jedna firma, provozující thajské masáže, měla problémy se svými thajskými zaměstnankyněmi. Neustále se hádaly. Nakonec samy vymyslely řešení. Firma zakoupila v Thajsku domeček a požádala o vízum pro thajského mnicha, aby jej v Praze vysvětil. Neshody se prý uklidnily.

V Thajsku:

Jeden Němec, žijící v Pattaya, podlehl také kouzlu domečků a předsevzal si jeden zakoupit. Z jeho naivní představy, že domeček jednoduše koupí a postaví před dům ho vyvedli prodavači ve specializované prodejně domečků. S pomocí své thajské známé a ctihodného mnicha pak určili nejprve seznam věcí, které je nutno pro tento účel zakoupit. Tak za prvé bylo nutno pořídit domečky dva. Jeden s jednou nohou a druhý se čtyřmi nohami. A opravdu, když se onen muž rozhlédl po okolních domech, zjistil, že většina z nich je skutečně vybavena dvěma domečky pro duchy. Dále bylo nutno zakoupit vybavení domečků: několik slonů, koní, opic, vonné tyčinky a více malých lidiček.

Pomocí hvězdopravce bylo stanoveno datum instalace a přesně v ten den byly domečky uvedeny v činnost a vysvěceny. Pro tuto chvíli bylo před nimi rozprostřeno menu jídla, pití a zapálených tyčinek. Osoby zúčastněné na vysvěcení se pak spokojily pouze s peněžními dary. Krásný pocit, který zaplavil majitele nezkazily ani myšlenky na značnou finanční náročnost celé akce.

 
Tags:
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
Comments Off on Domečky pro duchy  comments