Facebook RSS

PF2013

Veselé vánoce a šťastný nový rok přeje Asmat.cz

Thajcům Vánoce nic moc tradičního neříkají. Moderní doba sice přinesla Vánoční stromky, Santa Klause a soby a ti všichni se pak smíchali s perníkovými chaloupkami, dárkovými koši s chicken esencí a blížícím se koncem již dříve importovaného farangského roku. Především v nákupních centrech je ale velká výzdoba, Merry Christmas, Happy new year 2013 nebo 2556, Santa Klausové a bůh ví co ještě, jeleni, sobi i velikonoční mašličky a vyhrávají se evropské koledy a jiné jim podobné, jako třeba Vyvalte sudy.

Nové roky tady máme celkem tři. Jeden pro farangy, druhý pro Číňany a třetí pro Thajce. A to opomíjím nijak zvlášť se neprojevující muslimský, hinduistický a pravoslavný nový rok. První je tedy ten náš, evropský. My ty naše roky počítáme od narození Krista, Thajci od vstupu Buddhy do nirvány a proto oni mají už rok 2556, zatímco my teprve 2013. Aby ale ten chaos nebyl tak velký a farangové z toho úplně nezcvokli, začíná to thajské číslo každého roku bez ohledu na tradice také prvního ledna. Takže Thajci vlastně mají konec starého roku očíslovaný už jako rok nový. O tom čínském a thajském novém roce napíšeme až příště. oni jsou také až v dalších měsících.

V Thajsku se stává populární půlnoční odpočítávání nového roku. Děti, mladí i starší Thajci se sejdou na náměstích, děti nasadí svítící uši a popijou něco většinou nealkoholických nápojů. O půlnoci odpočítají podle místních hodin příchod nového roku, často začínající ohňostrojem. Je jich tam ohromný dav a všichni si to úžasně užívají. A na rozdíl od nás, nic nerozbijí a nezbydou po nich žádné střepy. Budete-li na nový rok v Thajsku a nestrávíte-li celou silvestrovskou noc popíjením v baru, zajděte o půlnoci třeba na Ratchaprasong (před Central world). Pro úplnost nutno dodat, že asi před pěti lety bylo v centru Bangkoku na novoroční půlnoc několik výbuchů a oslavy byly zrušeny.

Dokonce i Thajci si dávají k “našemu” novému roku dárky. Nejvíce ze všeho jdou na odbyt dárkové koše. Jsou neskutečně drahé a je v nich ledacos, ale nejvíce jakési malé skleničky. Původně jsme mysleli, že je to med. Po podrobnějším ohledání se z toho vyklubala chicken esence. Teda ne, že bych věděl přesně co to je, ale dostat dárkový koš s dvaceti takovými flaštičkami, no to je teda výhra. Ale jak říkám, občas je tam i něco jiného, džus, kompot, čokoláda, ale to je vlastně už jako u nás. Dárkových košů se prodává neskutečné množství. Jen v našem marketu jich měli vystavených asi sto, a myslím, že se jich většina za den prodala. A druhý den další a v ostatních obchodech stejně. A prodávali se již čtrnáct dní před vánocemi a ještě týden po novém roce. To snad musel mít každý doma čtyři.

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
Comments Off on PF2013  comments