Facebook RSS
Home Východ Slavnost slonů v Surinu

Slavnost slonů v Surinu

แสดงช้างสุรินทร์

Prožijte úžasný víkend ve městě plném slonů. Sloni se pletou všude a jejich mahouti nabízejí za rozumnou cenu thajským i cizím turistům projížďky nebo krmení. Vrcholem festivalu je průvod asi 200 slonů zakončený sloní snídaní. V průvodu jdou také zástupci okolních vesnic a  druhý den je na fotbalovém stadionu velká kulturně historická show. Sloní hry, bitvy s barmánskými uchvatiteli a představení kulturních tradic země. „Surin Elephant Roundup“ se v roce 2012 koná 17. – 18. listopadu.

Surin je vzdálen od Bangkoku asi 400 km, ale cesta se vyplatí. Můžete jet autobusem, ale půjčíte-li si na cestu auto, můžete cestou navštívit další zajímavosti a památky, třeba Prasat Phanom Rung, Prasat Hin Phimai, národní park Khao Yai nebo kamenické dílny na silnici k Nakhon Ratchasima. Nezapomeňte si předem zajistit rezervaci hotelu, na poslední chvíli by se vám to již nemuselo podařit.

Užitečné odkazy:

http://www.thaifestivalblogs.com/festivals-of-thailand/surin-elephant-roundup.html

http://www.tourismthailand.org/campaign/en/

http://www.tatnews.org/index.php/september.html

Sloní průvod a snídaně:

Surin je malé provinční město na východě Thajska a ve městě není žádná turistická atrakce. A protože v okolí se stále ještě vyskytovali nějací sloni, vymysleli si surinští sloní show. Nutno říci, že dobře. Většina návštěvníků je nadšena. Surinští se snaží roztáhnout festival na delší dobu, a tak se sloni scházejí již několik dní dopředu. Se svými mahouty se jen tak poflakují městem, nechají se krmit od kolemjdoucích a vybírají za to drobné příspěvky. Občas někoho svezou. První větší akcí je průvod se sloní snídaní.

Už od časného rána se scházejí účastníci z okolních vesnic. Nálada je napjatá, probíhají poslední zkoušky a úpravy kostýmů, vše se pomalu řadí na široké ulici před nádražím. Snad celé město se shromažďuje kolem plánované trasy průvodu. A protože to není žádné velkoměsto, na každého se dostane takové místo, které se mu líbí.

Úderem deváté, no vlastně tak nějak kolem, se průvod dává do pohybu. Jako první mladí sloní kluci a holky. Pak hlasitě vyhrávající kapela a další sloni. Teprve nastávající snídani připomíná asi pět alegorických vozů. A další kapela, asi stovka božských bytostí a několik etnicky odlišných kmenů. Stále ještě v čele průvodu na vybraných velikých slonech starosta, policejní ředitel, místní královny krásy a městská smetánka. A pak už jen sloni, sloni a sloni, s místními, s turisty, anebo i bez nich. Podél asi kilometrové cesty vyvalení místní s káděmi s vodou, to kdyby to nějaký slon nemohl žízní vydržet. A občas také s nějakou lahůdkou, okurkami, banány a tak. Dívají se všichni, děti i mniši, někteří volně táhnou spolu s průvodem.

Konečně nastává sloní snídaně. Sloni se vrhají na připravené lahůdky. Stůl je dlouhý asi 300 metrů, aby se k němu dostali všichni. A za ním na druhé straně hlavně místní využívají příležitosti vybrat lahůdku a nakrmit sloníka, dnes zdarma a do sytosti. Ti nejchytřejší sloni si ovšem pečlivě vybírají ty správné lahůdky a myslí také na zítra, aby je nebolelo bříško. Ale nakonec stejně zmizelo všechno, i třtinové klacky. A ti nezodpovědní turisté se v euforii pletou všude. Až mě jeden slon kopl. No ještě, že mi nešlápl na nohu.

Sloní slavnosti na stadionu:

Dva následující dny se konají představení na místním stadiónu. Lidové tance a zvyky, ale hlavně sloni. Různé sloní hrátky, přetahování, malování a dokonce sloní fotbal. A ohromná bitva. Mírumilovní, klidně žijící Thajci jsou napadeni nepřátelskou mocí. Po úvodním překvapení vycházejí do boje, samozřejmě se slony, a slavně vítězí. A pak už jen vzdát hold současnému králi a je to hotovo. Tedy jen pro dnešek.

 
Tags: ,
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
Comments Off on Slavnost slonů v Surinu  comments