Facebook RSS

Songkran

Songkran, Thajský Nový rok, nebo také Vodní festival, se slaví každoročně v dubnu, letos 13.-16.4.2013. Nejen v Thajsku, ale i v okolních zemích je to událost roku, na kterou mají někteří volno i celý týden. I když určitě polovina bangkokčanů vyrazí na oslavy do svých rodných vísek, svérázné atmosféře ve městě to nijak neubere.

Songkran byl původně více církevní svátek a slavil se decentně v buddhistických chrámech, kde věřící pro štěstí polévali sošky Buddhy vodou. U kultivovanější thajské smetánky se tento zvyk udržel, malý svatostánek z Buddhou pro polévání staví velké obchodní domy i důležité budovy.

Songkran Songkran

.
Svátek slaví společně i některé podniky, jako třeba zaměstnanci blízkého hotelu. Zpívající a tančící průvod zaměstnanců hotelu v tradičním oblečení a za doprovodu tradiční thajské muziky se dokolébal až k bazénu. Tam první odvážlivci nejprve jen pocákali své kolegy. Tanec se ale pomalu měnil v divoký zápas o to, kdo bude shozen do bazénu. Započatá vřava končila teprve tehdy, když byli v tom bazénu skoro všichni.

Songkran Songkran

.
Přihlásíte-li se jako turisté na jednu z VIP akcí, budete přivítáni občerstvením a najatí herci vám přiblíží “tradiční” thajské zvyklosti. Na pódiu předvedou lidové tance a třeba ani nějakému projevu se nevyhnete.

Songkran Songkran

.
Nejen do Bangkoku, ale i do ulic ostatních měst se ale mezitím vydalo množství lidí zdáli nebo jen z přilehlých domů.  Cílem celé taškařice je co nejvíce polít pro štěstí (skutečně pro štěstí) kolemjdoucí nebo kolemjedoucí. Polít a pomazat jakousi bílou směsí rozemleté rýže, křídy a hlinky. Divoká zábava pokračuje někdy i několik dní. Z předem připravených sudů s vodou je poléváno vše co je na dosah, třeba i vnitřek kolemjedoucího autobusu otevřeným okénkem.

Songkran Songkran

.
Někteří venkované uspořádali hromadné i rodinné nájezdy, křižovali město a lili vodu na okolí i byli poléváni za ohromného veselí všech. Nutno ovšem připomenout stinnou stránku akce. Za sváteční týden zemře na silnicích více lidí, než za celý zbytek roku. Má to za následek nečekaně vylitá voda na rychle jedoucí motocykly a samozřejmě také alkohol.

Songkran Songkran

.
Centrum zábavy je v ulicích, které mají v názvu něco z rýžových semínek. A tak v bangkokské bacpakerské ulici Khao San bylo tak nacpáno, že se tam vlastně ani nedalo dostat.

Songkran Songkran

.
Svoji porci vody a bílého mazadla schytali bez reptání i jinak nedotknutelní policisté.

Songkran Songkran

.

Video z Bangkoku.

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
Comments Off on Songkran  comments