Facebook RSS
Home Východ Yasothon – raketový festival

Yasothon – raketový festival

ประเพณีบุญบั้งไฟ

Krajské město Yasothon, 500km od Bangkoku nemá pro turisty skutečně co nabídnout. I na raketový festival se sjíždějí převážně jen místní ze širokého dalekého okolí. A pak farangové se svými thajskými manželkami, japonská, vietnamská a laoská delegace a my. Budete-li ale v době konání festivalu v Thajsku, rozhodně si tuto příležitost nenechte ujít. Pro nezávislé turisty je to jedinečné představení. Letos se koná 11-12.5.2013.

Yasothon Yasothon

.

Už dva dni před kanonádou přivážejí na malých i velkých vozech rakety, upravují a zdobí všechny jejich detaily.

Yasothon Yasothon
Yasothon Yasothon

.

A pak večer, začíná karneval. Na padesáti pódiích těsně vedle sebe kolem hlavní silnice tančí mladí i starší od setmění až do čtyř do rána. Gigantické aparatury, za které by se nemusel stydět ani Michael Jackson vydávají celé tělo rozklepávající rámus.

Yasothon Yasothon

.

Druhý den okolo šesté ráno hudební budíček a příprava na průvod. Pokud nekřepčí, čekají trpělivě na seřadišti až na ně přijde řada. Pak projdou ulicí před hlavním pódiem, starostou města a těch málo přihlížejících, kteří si jako my, zaplatili celých 25,-Kč tedy padesát Bahtů. Od devíti hodin, do pozdního odpoledne, nehledě na bezmála čtyřicetistupňový žár. Vystoupení jsou dlouhá a hodně si podobná. Není nutné přijít brzy, fluktuace na tribuně je velká a místo se najde vždycky.

Yasothon Yasothon
Yasothon

.

Vozy s raketami i vesničany,

Yasothon Yasothon
Yasothon Yasothon

.

krásné dívky i potrhlí exhibicionisté.

Yasothon Yasothon
Yasothon

.

Konečně třetí den, raketový svátek. Na louce za městem je připraveno devět odpalovacích ramp. Od devíti od rána do čtyř odpoledne z nich vystřelují menší i velké rakety, přivolávající deštivé období. Hodnotí se tvar letu, dopad a kdo ví co ještě, občas se ozve i potlesk. Lidé přicházejí a odcházejí, nebo piknikují pod stromy. Na vyhlášení vítězů ve čtyři hodiny jsme již nečekali. Cesta do Bangkoku je dlouhá.

Yasothon Yasothon
Yasothon

.

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
Comments Off on Yasothon – raketový festival  comments